اولین روش خرید و فروش سهام

حتما به خاطر داريد كه گفتيم اولين گام براي ورود به بورس، مراجعه به يكي از شركت‌هاي كارگزاري بورس در سراسر كشور و دريافت كد سهامداري است. پس‌ از دريافت كد سهامداري، فرد مي‌تواند به چهار روش نسبت به خريد و فروش سهام و يا ساير اوراق بهادار موجود در بورس اقدام كند


خريد و فروش ازطريق مراجعـه حضوري به كارگزار

خريد و فروش ازطريق ارائه سفارش به صورت اينترنتي

 خريد و فروش به روش برخط (آنلايـن)
در اين قسمت، روش اول، يعني روش مراجعه حضوري به كارگزار را براي شمـا تشريح مي‌كنيم:

در اين روش، كافيست سرمايه‌گذار به صورت حضوري به شركت كارگزاري مراجعه كرده و فرم درخواست خريـد يا فروش اوراق بهادار را تكميل كند. اين فرم شامل اطلاعاتـي مثل مشخصات كامل فرد، نشاني و تلفن تماس، كد سهامداري و همچنين مشخصات كامل سهام و يا ساير اوراق بهاداري است كه فرد قصـد خريد يا فروش آن را دارد. نمونه فرم درخواست خريد يا فروش اوراق بهادار و نحوه تكميل اين فرم را در ادامه، مشاهده مي‌كنيـد.


در تکميل فرم خريد، نکات مختلفي وجود دارد كه به شرح آنها مي‌پردازيم:
•شماره سفارش و نام و كد كارگزار توسط كارگزاري تكميل مي‌شود و شما بايد تاريخ را در بالا قيد نماييد.
پس از آن مشخصات خود را تكميل مي‌نماييد. توجه داشته باشيد كه منظور از كد خريدار يا فروشنده، همان كد سهامداري است كه در برنامه قبلي در مورد آن توضيح داديم.

•همان‌طور كه مشاهده مي‌نماييد در هر فرم مي‌توان سه نوع سهام را خريداري نمود. اگر سفارش بيشتري داشته باشيد بايد برگه‌هاي بيشتري را تكميل نماييد.

در ابتدا نوع اوراق را مشخص مي‌كنيد كه معمولا يا سهام است يا اوراق مشاركت. منظور از نام شركت ناشر، همان شركتي است كه شما قصد داريد سهام آن را بخريد يا بفروشيد. سپس تعداد اوراق درخواستي و مبلغ مورد تقاضا را مشخص مي‌كنيد. مثلا مي‌نويسيد مايليد 1000 سهم شرکت الف را به قيمت هر سهم 200 تومان خريداري نماييد. در قسمت انتهايي اين رديف نيز تاريخ اعتبار وجود دارد. اين بدان معناست كه كارگزاري تا چه تاريخي مجاز به پيگيري تقاضاي شماست. در اين قسمت حتما بايد تاريخ پايان اعتبار را بنويسيـد.
سپس بايد مبلغ موردنظر براي سرمايه‌گذاري به همراه کارمزد مربوط به خريد را به كارگزاري بپردازيد كه همانطور که مشخص است، اين پرداخت از دو طريق واريز به حساب كارگزاري يا تحويل چك ممكـن است. ضمنا شما متعهد مي‌شويد كه اگر كسري‌ مبلغي وجود داشته باشد، بپردازيد. در هر صورت توجه داشته باشيد كه پول نقد در اين بين رد و بدل نمي‌شود.
ملاحظات و شرايط ويژه در حكم پشت‌نويسي چك است. همان طور كه اگر در نوشتن اعداد در چك مشكلي پيش آيد، در پشت چك اصلاحيه آن را مرقوم مي‌كنيم، ممكن است در نوشتن فرم هم مشكلي باشد كه از اين قسمت براي تصحيح آن بهره مي‌بريم.
اين موضوع را مد نظر داشته باشيد كه چون بورس يك بازار پويا بوده و زمان در آن بسيار حائز اهميت است، نوشتن ساعت و دقيقه ارائه سفارش در بخش امضا بسيار مهم است. اگر خريدار شخصيت حقوقي باشد، بايد در كنار امضا، از مهر هم استفاده كند.
حال به فرم فروش نگاهي مي‌اندازيم: همان‌طور كه ملاحظه مي‌كنيد، فرم فروش شباهت زيادي به فرم خريد دارد. تنها چند تفاوت با توجه به تفاوت خريد و فروش مطرح است كه توضيح مي‌دهيم.
•مسلم است كه در هنگام فروش موضوع حداقل قيمت براي فروشنده مطرح است. يعني قيمتي که فروشنده اوراق بهادار، حاضر نيست کمتر از آن قيمت، اوراق بهادار خود را بفروشد. البته درباره نحوه تعيين قيمت خريد يا فروش در فرم درخواست، در برنامه بعـد بصورت مفصل توضيـح خواهيم داد.